• Skip to main content
  • Skip to header right navigation
  • Skip to after header navigation
  • Skip to site footer
The Healthy Home Economist

The Healthy Home Economist

embrace your right to a lifetime of health

Get Plus
  • Home
  • About
  • My Books
  • Shopping List
  • Archives
  • Log in
  • Get Plus
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Get Plus
  • Log in
  • Home
  • About
  • Subscribe
  • Archives
  • My Books
  • Shopping List
  • Recipes
  • Healthy Living
  • Natural Remedies
  • Green Living
  • Videos
  • Natural Remedies
  • Health
  • Green Living
  • Recipes
  • Videos
  • Subscribe
Healthy Home Economist / Archives / Raw Milk at Home / How Much Raw Milk Does Your Family Drink?

How Much Raw Milk Does Your Family Drink?

by Sarah Pope / Affiliate Links ✔

carafe of raw milk

My family is really going through the raw dairy these days.   I got the idea for this post when we – yet again – ran out of any and all raw dairy a full 24 hours before the next farm delivery.  I even added a whole extra gallon to our order at last pickup and here we are out once more!

Do I run to the store and pick up a half gallon of ultrapasteurized organic milk to tide us over?

No way!  Organic Valley or Horizon organic milk from the store is horrible, health-robbing stuff.  I would never buy it.  It is way better to go without until you are able to get more milk fresh from the farm.

We haven’t always consumed as much as we are now.  It’s just that my oldest is starting puberty and drinking about a quart a day – maybe even more?

My other two kids have all of a sudden gotten into drinking it as well.   I’ve always had to pretty much force them to drink their milk in the past  (you know the drill – drink your milk or no bike ride after dinner or whatever).

Now they are gulping it down and asking for more.

I know this seems like a lot, but at the moment, our family of five is easily going through 4 gallons of grassfed cow milk and 2 gallons of foraging goat milk.

Per week!

Oh, I almost forgot.   Add a half gallon of raw milk yogurt to that.

And 1-3 quarts of raw cream (for raw ice cream of course).  Who can live without ice cream?  We do a lot of milkshakes at our house.

Plus one pound of raw butter.

That’s a lot of full fat dairy for a family of five.  But then again, we don’t buy any sodas, boxed breakfast cereal, and other processed foods so even though the fresh dairy is expensive, it fits within the budget.

Just my opinion, but I would go from two cars to one or move to a smaller house if necessary to afford our raw dairy. You can’t put a price on health.  It is more important than any possession.

“Health is the first wealth” – Ralph Waldo Emerson

In light of how much saturated fat my family is consuming, some of you might be thinking that we surely must be a family of large people.

As it turns out, none of us has a weight problem.  It’s really true – eat your whole, unprocessed fats and don’t skimp!  It really does help keep you trim!

How much raw dairy does your family consume?  I want to know and I’m sure others would too!

 

Sarah, TheHealthyHomeEconomist.com

FacebookPinEmailPrint
Category: Raw Milk at Home
Sarah Pope

Sarah Pope MGA has been a Health and Nutrition Educator since 2002. She is a summa cum laude graduate in Economics from Furman University and holds a Master’s degree from the University of Pennsylvania.

She is the author of three books: Amazon #1 bestseller Get Your Fats Straight, Traditional Remedies for Modern Families, and Living Green in an Artificial World.

Her four eBooks Good Diet…Bad Diet, Real Food Fermentation, Ketonomics, and Ancestrally Inspired Dairy-Free Recipes are available for complimentary download via Healthy Home Plus.

Her mission is dedicated to helping families effectively incorporate the principles of ancestral diets within the modern household. She is a sought after lecturer around the world for conferences, summits, and podcasts.

Sarah was awarded Activist of the Year in 2010 at the International Wise Traditions Conference, subsequently serving on the Board of Directors of the nutrition nonprofit the Weston A. Price Foundation for seven years.

Her work has been covered by numerous independent and major media including USA Today, ABC, and NBC among many others.

You May Also Like

Healthy, Homemade Hot Cocoa Recipe (+ Video)

Healthy, Homemade Hot Cocoa Recipe (+ Video)

Greek Yogurt Vs Regular: Which is Healthier?

coronavirus and raw milk safety

Coronavirus and Raw Milk. Safe to Drink?

raw L. reuteri yogurt with a drizzle of honey in red dish

L. Reuteri Yogurt Review. How to Make It with Raw Milk

sour cream

How to Make Probiotic Sour Cream or Crème Fraîche in One Step!

Freezing Milk (and other fresh dairy tips)

Freezing Milk (and other fresh dairy tips)

Going to the Doctor a Little Too Often?

Get a free chapter of my book Traditional Remedies for Modern Families + my newsletter and learn how to put Nature’s best remedies to work for you today!

We send no more than one email per week. You will never be spammed or your email sold, ever.
Loading

Reader Interactions

Comments (246)

  1. Kris

    Mar 11, 2012 at 10:15 pm

    I live in Minnesota and I can’t seem to find a raw milk supplier. I tried to e-mail a local chapter leader from the WAP but never got a response 🙁 I’m not sure who to call or how to find out where I can find raw milk. Does anyone have any ideas?

    Reply
    • Anna Everhart

      Mar 16, 2012 at 12:49 pm

      Hey Kris,
      Did you look on the WAPF website on the campaign for real milk? It has a listing by state of quality milk suppliers. My fam lives in Minneapolis- I wonder if they have heard of anything? I can ask!

  2. Caroline

    Mar 6, 2012 at 10:32 am

    We have our own goats so we have endless milk! But typically we go through at least 3-4 gallons a week for a family of four with two kids that are 7 and 8. I swap milk for farm raised eggs weekly and I get butter from the amish. Typically goat milk goes for $12/gallon in Alabama and $8/gallon for cows milk.

    Reply
  3. Sherri

    Feb 28, 2012 at 6:36 pm

    We’re going through 4.5 gallons every two weeks for 3 of us. (2 adults, 1 16yo girl) It goes way up when the three boys are home from school. I pay $10/gallon for it in the winter and I have to drive an hour each way to get it. (In the summer I have a friend with cows an only pay $6/ gallon and it’s local). I make butter, kefir and sometimes yogurt (don’t have good luck with raw yogurt). I would give up a lot of things to keep my raw dairy (tv/cable/new phones and gadgets/fashion).

    But I agree that it is so unfair that everyone doesn’t have legal and reasonably affordable access to this perfect health food!

    Reply
  4. colleen

    Feb 19, 2012 at 11:41 am

    for the people who live in PA, can you tell me the place you buy your raw milk from? I live not to far from Philadelphia and the closest store charges $8 for raw milk. Please email me directly

    Reply
  5. Maria

    Feb 16, 2012 at 2:33 am

    I envy all of you in the States. We pay $20 to $22 per gallon in Canada. So one gallon per week would probably be all we could afford. Would love to go through four to six gallons per week but the cost is prohibitive.

    Reply
  6. Diane

    Feb 15, 2012 at 10:38 pm

    I have nine children living at home, and between the 11 of us, we go through 15 gallons a week and 1 1/2 gallon of cream. Yep. You read that right, 15 gallons!

    Reply
  7. Sandra Beaver

    Feb 11, 2012 at 2:38 pm

    question for you all — I am lactose intollerant and can not consume any milk. I can eat
    butter with no problem. I have been told if you are born intolerant to milk(which I was)
    you will not be able to consume raw milk either. Also anyone have info on this? My Mom
    who is 93 and does consume milk gave up raw milk because of a very bad intestinal
    bacteria which I understand came from the raw milk. I have been told that infants and
    the elderly no longer have the ability to kill off the natural occuring bacteria in raw milk
    and should not consume it. Any one with info on this? I hate her drinking organic
    pasturized milk when we do have access to raw milk locally. HELP!

    Reply
  8. Melinda

    Feb 6, 2012 at 2:21 pm

    I came late to the party but I live in Indiana and we could only buy Raw Milk as “pet food”. Very recently we won the right to buy Raw Milk for human consumption!! I am the only one who drinks it in my house although Hubby eats all the cheese I make from it. I need to drink more because I only drink about 8ounces daily. We get ours for about 6$ a gallon and buy 2 gallons at a time.

    Reply
  9. Christine T.

    Feb 5, 2012 at 10:10 pm

    Raw goats milk has saved my life! I avoided milk my entire life because I was lactose intolerant but I crave milk like crazy now and it’s helped my digestion immensely. I’m at about 1 gallon per week and I’m 36 yrs old. I do worry that it will get even harder to source in the state that I live. I will move if I have to!

    Reply
« Older Comments
Newer Comments »

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




Sidebar

Mother Nature’s Medicine Cabinet

5 Secrets to a Strong Immune System

Loading

The Healthy Home Economist

Since 2002, Sarah has been a Health and Nutrition Educator dedicated to helping families effectively incorporate the principles of ancestral diets within the modern household. Read More

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube

Check Out My Books

Mother Nature’s Medicine Cabinet

5 Secrets to a Strong Immune System

Loading

Contact the Healthy Home Economist. The information on this website has not been evaluated by the FDA and is not intended to diagnose, treat, prevent, or cure any disease. By accessing or using this website, you agree to abide by the Terms of Service, Full Disclaimer, Privacy Policy, Affiliate Disclosure, and Comment Policy.

Copyright © 2009–2025 · The Healthy Home Economist · All Rights Reserved · Powered by BizBudding Inc.